Royal Randwick: Australian Turf Club Tuesday 07, March 2017

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Back to top
Rail Position: Timing - Manual : Rail - True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Heavy 8
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 08-Mar-17 3:05PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 104


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:13.30 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 FIRST SEAL The Championships Contender John P Thompson Blake Shinn 0 N/A   Fastnet Rock / Episode
2 11 HONEYWINE John O'Shea Tommy Berry 1.5 0 N/A   Street Cry / Mead
3 8 OUR IVANHOWE (GER) The Championships Contender Lee & Anthony Freedman Kerrin McEvoy 1.6 0 N/A   Soldier Hollow / Indigo Girl
4 12 VINNIE POWER John P Thompson Christian Reith 2.3 0 N/A   I Am Invincible / Miss Polanas
5 6 MULTITUDE Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 3.4 0 N/A   Lonhro / My Lady's Chamber
6 7 MY MILLY MOO Jason Attard Joshua Parr 5.3 0 N/A   Coconut Grove / Rossa Regina
7 3 DREAMFORCE John P Thompson Tye Angland 5.6 0 N/A   Fastnet Rock / Eskimo Queen
2 DAYSEE DOOM Ron Quinton 0 N/A Domesday / See a Victory
1 BLANCO CARA (NZ) The Championships Contender John P Thompson Blaike McDougall 0 N/A Cape Blanco / Sara Ann
10 WAKING MOMENT The Championships Contender John P Thompson Jason Collett 0 N/A Authorized / Try This
5 HAPPY HANNAH The Championships Contender Peter & Paul Snowden 0 N/A More Than Ready / Absolute Joy
9 SCREAMARR Anthony & Edward Cummings Brenton Avdulla 0 N/A Street Cry / Lamarr
Race 2 - 8:25AM OPEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.80 Last 600m: 0:34.10 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 RUSSIAN REVOLUTION The Championships Contender Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0 N/A   Snitzel / Ballet D'amour
2 6 RAIMENT John O'Shea Jason Collett 1.8 0 N/A   Street Cry / Clothing
3 5 KELLYVILLE FLYER Jason Attard Joshua Parr 4.1 0 N/A   Oratorio / Mountain Echo
4 8 SONS OF JOHN The Championships Contender Jason Attard Glyn Schofield 5.3 0 N/A   Oratorio / Mountain Echo
5 2 ASTERN The Championships Contender John O'Shea Brenton Avdulla 5.9 0 N/A   Medaglia D'oro / Essaouira
6 9 TESSERA John O'Shea Christian Reith 6.5 0 N/A   Medaglia D'oro / Chatoyant
7 4 INTERLOCUTER (USA) John O'Shea Tommy Berry 7.2 0 N/A   Medaglia D'oro / Satin Kiss
1 ARTISTRY Peter & Paul Snowden Blake Shinn 0 N/A Shamardal / Lady Peony
3 HONEYWINE John O'Shea Corey Brown 0 N/A Street Cry / Mead
Race 3 - 8:35AM OPEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.40 Last 600m: 0:35.10 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 THORIN Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Sepoy / Alberton Park
2 2 BRIGADOON RISE Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0.3 0 N/A   Stratum / Anabarbarian
3 6 NONPAREIL John O'Shea Jeff Penza 1.1 0 N/A   Commands / Serenissima
4 4 DISSOLUTE John O'Shea Christian Reith 1.7 0 N/A   New Approach / Dorky
5 5 FANFARON John O'Shea Tommy Berry 1.8 0 N/A   Helmet / Exultation
6 7 PRETTY SMART Jason Attard Koby Jennings 3.7 0 N/A   Snippetson / Prinny's Girl
7 3 COLONEL KLINK (NZ) Bjorn Baker Jason Collett 4.2 0 N/A   Savabeel / Affairoftheheart
8 1 ASCOT RED John Sargent Tye Angland 4.6 0 N/A   Casino Prince / Fine Red
8 SPECTROSCOPE (USA) The Championships Contender John O'Shea Brenton Avdulla 0 N/A Medaglia D'oro / Diamondrella
Race 4 - 8:45AM OPEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.80 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 LATIN SALSA Anthony & Edward Cummings Corey Brown 0 N/A   More Than Ready / Dancesteps
2 6 MR GUSTAVO (NZ) Bjorn Baker Jason Collett 0.2 0 N/A   Savabeel / Fiorenza
3 8 RETALIATION John O'Shea Kerrin McEvoy 0.4 0 N/A   Bernardini / Exchanges
4 1 ANGHARAD John O'Shea Brenton Avdulla 2.3 0 N/A   Exceed And Excel / Swansea
5 5 MEDAILLE John O'Shea Christian Reith 3.3 0 N/A   Medaglia D'oro / Indiscretions
6 7 PAINTED FIRETAIL John O'Shea Blake Shinn 4 0 N/A   Lonhro / Blue Finch
7 3 BIG BLUE (GB) John O'Shea Tommy Berry 4.1 0 N/A   Galileo / Board Meeting
9 VALENTINO ROSSA Jason Coyle 0 N/A Testa Rossa / Sassybella
2 ASSERTIN MISCHIEF Jason Coyle 0 N/A More Than Ready / Assertin Miss
Race 5 - 8:55AM 2YO OPEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.00 Last 600m: 0:34.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SHEIKHA The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 0 N/A   Sebring / Solar Charged
2 7 SOOTHING John O'Shea Brenton Avdulla 1.3 0 N/A   Lonhro / Dreamy
3 4 REGIMEN John O'Shea Christian Reith 5.1 0 N/A   Sepoy / Disciplined
4 8 ST GALLEN (NZ) Michael Freedman Corey Brown 5.9 0 N/A   Commands / Medrano
5 1 EXPIERROMENT Peter & Paul Snowden Tye Angland 9 0 N/A   Pierro / Lucky Moment
6 5 SEINE NET John O'Shea Tommy Berry 9.1 0 N/A   Street Cry / Grilse
3 OSCAR AWARD The Championships Contender James Cummings Glyn Schofield 0 N/A Sebring / Stage Performer
2 MARISHKA The Championships Contender Peter & Paul Snowden Blake Shinn 0 N/A Exceed And Excel / Bahia
Race 6 - 9:05AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.10 Last 600m: 0:34.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 MAGIC MISSILE Bjorn Baker Jason Collett 0 N/A   Smart Missile / Fate Rules
2 8 ORIENTAL RUNNER Michael Freedman Corey Brown 0.3 0 N/A   Hussonet / Loose Caboose
3 3 EMMA JANE Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 1.1 0 N/A   Sebring / Fast 'n' Witty
4 9 PASSAGE OF TIME The Championships Contender James Cummings Glyn Schofield 1.7 0 N/A   Northern Meteor / Crystal Gauntlet
5 4 FLOODLIT John O'Shea Brenton Avdulla 2.4 0 N/A   Street Cry / Lumina
6 2 DREAM I CAN Ron Quinton Andrew Adkins 2.7 0 N/A   Dream Ahead / Double Crossing
7 10 ZORRO Les Bridge Tim Clark 3.3 0 N/A   Stryker / Smytzer's Roylani
8 5 FLY LIGHTLY Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 4.1 0 N/A   More Than Ready / Deedra
9 1 ART OF DANCE Anthony & Edward Cummings Adam Hyeronimus 7.9 0 N/A   Excellent Art / Dixie Dancer
6 FOXWAY Jason Coyle 0 N/A Foxwedge / Miss Broadway
Race 7 - 9:15AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.70 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 TAIKOMOCHI Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 0 N/A   Snitzel / Geisha
2 4 KRILENCU Jason Attard Koby Jennings 0.3 0 N/A   Canny Lad / Martiniforus
3 2 AUDACIOUS CHOICE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0.8 0 N/A   Redoute's Choice / Barinka
4 6 NATIVE AMERICAN Anthony & Edward Cummings Blake Shinn 1 0 N/A   Snitzel / Cherokee Echo
5 10 ZEEHAN John O'Shea Brenton Avdulla 1.7 0 N/A   Helmet / Arctic Drift
6 1 ANDES John O'Shea Jeff Penza 2.1 0 N/A   Street Cry / Peruvian
7 5 MYSTIC AWARD James Cummings Glyn Schofield 2.6 0 N/A   Congrats / Dreams And Desires
8 8 SHARK TANK Patrick Webster Joshua Parr 6.1 0 N/A   Medaglia D'oro / Zuzela
9 7 RITES OF SPRING Gai Waterhouse & Adrian Bott Tye Angland 16.1 0 N/A   More Than Ready / Sacred Choice
3 FABRICATOR Jason Coyle 0 N/A Bernardini / Savannah's Choice
Race 8 - 9:25AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1050 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.90 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 MEDLYN Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 0 N/A   Medaglia D'oro / Lady Lynette
2 9 ZONK Les Bridge Tim Clark 0.8 0 N/A   I Am Invincible / Zoe's Girl
3 3 HIGH HEAVEN Anthony & Edward Cummings Blake Shinn 2.1 0 N/A   High Chaparral / Pure Grace
4 8 WORD GAMES James Cummings Glyn Schofield 2.6 0 N/A   Fastnet Rock / Cryptic Miss
5 7 ROCKIN’ RED ROCKET Peter & Paul Snowden Bobby El-Issa 3.1 0 N/A   Sebring / Runzonred
6 10 SENORITA DE VEGA Jason Attard Koby Jennings 3.2 0 N/A   Lope de Vega / Quaffle
7 1 CAPEABEEL (NZ) Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 3.5 0 N/A   Cape Blanco / Athenri
8 4 IMMUNE John O'Shea Brenton Avdulla 5.2 0 N/A   Medaglia D'oro / Safe
6 OVERREACTIVE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tye Angland 0 N/A Redoute's Choice / Reactive
2 CITIZEN’S ARREST Jason Coyle 0 N/A Time Thief / Siraiki
Race 9 - 9:35AM OPEN TRIAL (740 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:42.50 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 TEMPT ME NOT James Cummings Glyn Schofield 0 N/A   Strategic Maneuver / Ganda
2 6 DAYSEE DOOM Ron Quinton Andrew Adkins 3 0 N/A   Domesday / See a Victory
3 2 RAVI Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 3.3 0 N/A   Redoute's Choice / Mambo in Freeport
4 5 TYCOON TARA Peter & Paul Snowden Blake Shinn 3.9 0 N/A   Written Tycoon / Mosstara
5 1 MARAAM Peter & Paul Snowden Bobby El-Issa 6.6 0 N/A   Street Cry / Munhro
3 TARGET IN SIGHT The Championships Contender Joseph Pride Brenton Avdulla 0 N/A Nadeem / Xaaranthe
Race 10 - 9:45AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (740 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:43.40 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SHOWY ZOE The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 0 N/A   Fastnet Rock / Urban Groove
2 4 LOVESPEED GIRL Michael Freedman Ms Rachel King 4.5 0 N/A   Bullet Train / Lovable
3 6 VALID CLAIM James Cummings Brenton Avdulla 4.6 0 N/A   Haradasun / Champagne Royal
4 3 DEVOLVING Ron Quinton Andrew Adkins 6.6 0 N/A   Your Song / Calaluna
5 2 CRIMSON TICKET Jim & Greg Lee Bobby El-Issa 17 0 N/A   Tickets / Crimson Joy
1 ABSOLUTELY PERFECT James Cummings Glyn Schofield 0 N/A Exceed And Excel / Comical Smile
Race 11 - 9:55AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (740 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:44.10 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BRUNCH Ron Quinton Andrew Adkins 0 N/A   Snitzel / Gourmet Garage
2 4 FLY BY The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 0.1 0 N/A   Charge Forward / Midnight Joy
3 1 ALL TOO GOOD Gary Portelli Jason Collett 1.4 0 N/A   All Too Hard / Purple Blood
4 5 MOSS TRIP Peter & Paul Snowden Corey Brown 4.5 0 N/A   Mossman / Space Trip
5 6 SPARKLE AND SHINE James Cummings Tim Clark 4.9 0 N/A   Exceed And Excel / Sweetest Melody
3 ENVY OF ALL James Cummings Glyn Schofield 0 N/A Your Song / Elahi
Race 12 - 10:05AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (740 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:44.50 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 MY ZEBRINKA Ron Quinton Andrew Adkins 0 N/A   Zoffany / Memoirs
2 7 SURGING TO WIN Peter & Paul Snowden Corey Brown 0.3 0 N/A   I Am Invincible / Evil Sisters
3 2 CHOSEN ASSASSIN Anthony & Edward Cummings Glyn Schofield 1.8 0 N/A   Choisir / Folk Music
4 6 SAINT BARTS Anthony & Edward Cummings Jason Collett 3.1 0 N/A   Encosta de Lago / First Look
5 4 FOLLOW ON Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 3.4 0 N/A   Pierro / Mica's Pride
8 THY KINGDOM COME John P Thompson Joshua Parr 0 N/A Lope de Vega / Family Jewels
3 CUBA John P Thompson 0 N/A All Too Hard / Tabasco Kitten
1 BANNER SEASON James Cummings Blake Shinn 0 N/A Medaglia D'oro / Emblem of Hope
Race 13 - 10:15AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (740 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:43.80 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 SPENCER The Championships Contender Anthony & Edward Cummings Jason Collett 0 N/A   Pierro / Alice's Smart
2 4 PATRIOT Peter & Paul Snowden Blake Shinn 1.3 0 N/A   Reward for Effort / Batik
3 6 SMARTEDGE Peter & Paul Snowden Corey Brown 1.7 0 N/A   Smart Missile / Couredge
4 5 RED ZEPHYR Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 2.4 0 N/A   Snitzel / Red Typhoon
5 3 GOLDEN SPEAR James Cummings Glyn Schofield 11 0 N/A   Smart Missile / Gold Water
1 COOL DUDE John P Thompson Tye Angland 0 N/A Medaglia D'oro / Tully Thunder
2 DUCIMUS Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Snitzel / Beauty World
Race 14 - 10:25AM 3YO OPEN TRIAL (740 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:43.10 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BLOWING KISSES The Championships Contender John P Thompson Blake Shinn 0 N/A   Redoute's Choice / Eskimo Queen
2 4 DIPLOMACIA Peter & Paul Snowden Koby Jennings 1.5 0 N/A   Artie Schiller / Danetana
3 3 CROWN HIM Anthony & Edward Cummings Brenton Avdulla 2.5 0 N/A   Casino Prince / Ambitious Princess
4 1 BIT DUSTY John Sargent Tye Angland 2.7 0 N/A   O'Reilly / Lightly Dusted
5 5 EL SID Anthony & Edward Cummings Jason Collett 2.9 0 N/A   Sidereus / Madam Lush
6 6 GIBRALTAR GIRL The Championships Contender Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 3.9 0 N/A   Manhattan Rain / Gibraltar Campion
7 10 STRIVING TO WIN Peter & Paul Snowden Corey Brown 5.5 0 N/A   Skilled / So Much Joy
8 7 HINCHMAN Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 9.6 0 N/A   Hinchinbrook / Awards
9 8 HISTORIC (NZ) James Cummings Tim Clark 19.8 0 N/A   Zabeel / Organdy
9 SILVERWIN James Cummings Glyn Schofield 0 N/A Exceed And Excel / Rathlin Island
Race 15 - 10:35AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (740 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:44.00 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 SKIRTING Bjorn Baker Tim Clark 0 N/A   Snippetson / Lateral
2 3 CAN DREAM Ron Quinton Andrew Adkins 0.3 0 N/A   Dream Ahead / Cangino
3 8 SECRET PEDRILLE Ron Quinton Corey Brown 0.7 0 N/A   Dream Ahead / Mistress Pedrille
4 1 AURORA ROSE Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 0.8 0 N/A   Northern Meteor / Centashani
5 4 CAPPELLA MAGNA Bjorn Baker Jason Collett 1 0 N/A   Stratum / She's God's Gift
6 2 BINT SNITZEL Peter & Paul Snowden Koby Jennings 1.3 0 N/A   Snitzel / Bella Sunday
7 5 KRYSTAL John P Thompson Christian Reith 2.9 0 N/A   Dubleo / Brookton Bling
8 7 MISS POCKET ROCKET Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 3.5 0 N/A   Smart Missile / Petrushka
9 10 THE BLACK WIDOW Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 4.7 0 N/A   Sepoy / Miss Alabama
6 LOVELETTER The Championships Contender John P Thompson Tye Angland 0 N/A Encosta de Lago / Tabasco Kitten