Royal Randwick: Australian Turf Club Friday 30, September 2016

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Back to top
Rail Position: Timing - Manual : Rail - Normal
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 04-Oct-16 9:23AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 118
The Championships ContenderEntered forThe Championships


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:12.80 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 HAVANA COOLER (IRE) John O'Shea James McDonald 0 N/A   Hurricane Run / Unquenchable
2 4 HIPPOPUS (NZ) Gai Waterhouse & Adrian Bott Chris Caserta 0.1 0 N/A   High Chaparral / Straight Eight
3 1 AIR APPARENT Anthony Cummings Glyn Schofield 2.4 0 N/A   Snitzel / Elusive Air
4 6 MAVEN WIZ Anthony Cummings Tye Angland 0 N/A   Duke of Marmalade / Amaranda
5 7 THUNDER FANTASY Anthony Cummings Hugh Bowman 0 N/A   Lucky Owners / Pink Pier
6 5 IGGI POP (NZ) Peter Robl Blake Shinn 0 N/A   Savabeel / Freequence
7 2 DANJEU (IRE) John P Thompson Blake Spriggs 0 N/A   Montjeu / Wanna
Race 2 - 8:25AM OPEN TRIAL (1045 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:02.20 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 JAPONISME The Championships Contender Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   Choisir / Haiku
2 9 THAT’S A GOOD IDEA Peter & Paul Snowden Tye Angland 1 0 N/A   Flying Spur / Sunday Service
3 7 NUDIERUDIE Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 6 0 N/A   Encosta de Lago / Nakedindaspa
4 8 QUEEN MISTY Les Bridge Tim Clark 0 N/A   War Pass / Aleta
5 2 BELIEVE Anthony Cummings Kerrin McEvoy 0 N/A   Fastnet Rock / Optimist
6 3 BURNING PASSION James Cummings Glyn Schofield 0 N/A   Northern Meteor / Dearness
7 6 MOGADOR John O'Shea Brenton Avdulla 0 N/A   Lonhro / Essaouira
8 1 ALUCINARI John O'Shea James McDonald 0 N/A   Street Cry / Hallucinates
4 EL SID Anthony Cummings Jason Collett 0 N/A Sidereus / Madam Lush
Race 3 - 8:35AM OPEN TRIAL (1045 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:02.80 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 SWEET REDEMPTION Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 0 N/A   Snitzel / Redeeming Lass
2 2 CENTRE PIVOT Peter Robl Blake Shinn 2.3 0 N/A   More Than Ready / Waterwise
3 9 YATTARNA James Cummings Glyn Schofield 3 0 N/A   Exceed And Excel / Umaquest
4 4 RULE THE RIVER Anthony Cummings Bobby El-Issa 0 N/A   Commands / River Serenade
5 6 SARAJEVO John O'Shea Brenton Avdulla 0 N/A   Lonhro / Laleta
6 5 RYKER Peter & Paul Snowden Nick Heywood 0 N/A   Redoute's Choice / Mambo Chatte
7 3 MALICE John O'Shea Tim Clark 0 N/A   Teofilo / Aforethought
8 1 ASINARA John O'Shea James McDonald 0 N/A   Teofilo / Angalreem
8 THUNDER FANTASY Anthony Cummings Hugh Bowman 0 N/A Lucky Owners / Pink Pier
Race 4 - 8:45AM OPEN TRIAL (1045 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:03.60 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 NINTH LEGION Peter Robl Bobby El-Issa 0 N/A   Fastnet Rock / Xaar's Jewel
2 9 SOUCHEZ The Championships Contender John O'Shea James McDonald 1 0 N/A   Lonhro / Vimy
3 1 ARTISTRY Peter & Paul Snowden Blake Shinn 2.8 0 N/A   Shamardal / Lady Peony
4 3 GRUNDERZEIT John O'Shea Tim Clark 0 N/A   Street Cry / Viennese
5 5 KIMBERLEY STAR Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 0 N/A   Star Witness / Kiss the Sun
6 8 POWER LAW (NZ) James Cummings Glyn Schofield 0 N/A   Dalghar / Philippa Chelsea
7 2 FITOU John O'Shea Brenton Avdulla 0 N/A   Street Cry / Vintner
8 4 HOUDINI HAL Anthony Cummings Adam Hyeronimus 0 N/A   Magic Albert / Snippet's Gift
9 6 MURAQABA Anthony Cummings Tye Angland 0 N/A   Tale of the Cat / Spirit of Grace
Race 5 - 8:55AM OPEN TRIAL (1045 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:03.20 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 FIRSTHAND Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A   Star Witness / Thanksgiving
2 5 MOHER John O'Shea Brenton Avdulla 1.5 0 N/A   Lonhro / An Chlais
3 1 DEFCON The Championships Contender Peter & Paul Snowden Blake Shinn 3.5 0 N/A   Choisir / Nuclear Force
4 6 PALAZZO PUBBLICO The Championships Contender Matthew Smith Glyn Schofield 0 N/A   Conatus / Piazza Del Campo
5 7 TAMMANY HALL Anthony Cummings Tye Angland 0 N/A   Manhattan Rain / Miss Exxi
6 4 LIAPARI (NZ) Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   Nom du Jeu / Tradewind
7 8 UNBIASED John O'Shea Tim Clark 0 N/A   Medaglia D'oro / The Fairest
8 2 DUCA VALENTINOIS (IRE) John O'Shea James McDonald 0 N/A   Holy Roman Emperor / Love Valentine
Race 6 - 9:05AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (1045 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:02.80 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 ZONK Les Bridge Tim Clark 0 N/A   I Am Invincible / Zoe's Girl
2 7 THINK LIKE A BIRD The Championships Contender Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 1.8 0 N/A   So You Think / Golden Eagle
3 1 DORAWIN Ron Quinton Andrew Adkins 4.1 0 N/A   Danewin / Hussidora
4 6 SHE’S WILD Anthony Cummings Brenton Avdulla 0 N/A   Turffontein / Party Hard
5 2 ELITE LABEL Craig Ritchie Bobby El-Issa 0 N/A   Sebring / Elle Labelle
6 3 GAYTIME GIRL Les Bridge Sachio Shimizu 0 N/A   Pluck / Magsaya
7 4 MATRIMONY Anthony Cummings Tye Angland 0 N/A   Canford Cliffs / Bride Salama
5 PLAYBOOK (NZ) Anthony Cummings Glyn Schofield 0 N/A All American / Icy Reception
Race 7 - 9:15AM 3YO C&G MAIDEN TRIAL (1045 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:04.60 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 AL MINHAAD James Cummings Rory Hutchings 0 N/A   Smart Missile / Reshoot
2 4 FULL THROTTLE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0.8 0 N/A   Charge Forward / Milanesa
3 7 PERCUSSION Peter Robl Blake Shinn 3.1 0 N/A   Foxwedge / Wooden Melody
4 5 MAN FROM UNCLE The Championships Contender Anthony Cummings Adam Hyeronimus 0 N/A   Uncle Mo / Derelique
5 9 SAXOPHONE John O'Shea James McDonald 0 N/A   Lonhro / Seeking Susan
6 3 FLOW John O'Shea Brenton Avdulla 0 N/A   Street Cry / Glissade
7 8 ROBOOSTO Scott Singleton 0 N/A   I Am Invincible / Sister Samantha
8 2 CORDERO Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A   Gio Ponti / Belle Giselle
6 NATIVE LUCK Michael Freedman Tye Angland 0 N/A Sepoy / Leica Lotto
Race 8 - 9:25AM 4YO+ MAIDEN TRIAL (1045 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:03.10 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 PEPPERBERRY Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0 N/A   Redoute's Choice / Park Esteem
2 1 BALESTRAND (NZ) Peter & Paul Snowden Hugh Bowman 0.5 0 N/A   Zabeel / Parfore
3 5 MOONLIGHT WALTZ Anthony Cummings Adam Hyeronimus 4 0 N/A   Fastnet Rock / River Serenade
4 2 BLUE MONEY Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A   Street Cry / Crystal Choir
5 6 MOSH PIT Patrick Webster Matthew McGillivray 0 N/A   Tickets / Oh What a Song
6 4 LATITUDE Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Casino Prince / Acupuncture
3 GOLD MOSA (NZ) Michael Freedman Tye Angland 0 N/A Alamosa / Pinot Grieve
Race 9 - 9:35AM 2YO OPEN TRIAL (735 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:43.40 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 SPLITLOCK Bjorn Baker Tye Angland 0 N/A   Bernardini / Miss Barwang
2 2 IBANEZ Gary Portelli Ms Jess Taylor 0.8 0 N/A   Choisir / Louis Leggs
3 8 TEASPOON The Championships Contender Michael Freedman Kerrin McEvoy 3.8 0 N/A   Snitzel / Patronella
4 3 LANGLEY Ron Quinton Andrew Adkins 0 N/A   Redoute's Choice / Panorama Ridge
5 5 RAAYED James Cummings Rory Hutchings 0 N/A   Mulaazem / Ensejaam
6 9 TRAVERS Peter & Paul Snowden Blake Shinn 0 N/A   Exceed And Excel / Common Smytzer
7 4 MAHAL Jim & Greg Lee Koby Jennings 0 N/A   Encosta de Lago / Posta
8 1 CATMOSPHERE Matthew Smith Hugh Bowman 0 N/A   Stratum / Combat Kitty
6 SPENCER The Championships Contender Anthony Cummings Glyn Schofield 0 N/A Pierro / Alice's Smart
Race 10 - 9:45AM 2YO OPEN TRIAL (735 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:43.10 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 LIGHTZ Jim & Greg Lee Koby Jennings 0 N/A   Sepoy / Polar Success
2 8 SEBRING EXPRESS Gary Portelli Ms Jess Taylor 2.5 0 N/A   Sebring / Miss Exxi
3 6 NATIONAL FLAG Peter & Paul Snowden Tye Angland 6.5 0 N/A   Starspangledbanner / Sky Rubi
4 3 GOLDEN SPEAR James Cummings Hugh Bowman 0 N/A   Smart Missile / Gold Water
5 9 SHOWY ZOE The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 0 N/A   Fastnet Rock / Urban Groove
6 7 OSCAR AWARD The Championships Contender James Cummings Rory Hutchings 0 N/A   Sebring / Stage Performer
7 1 COMPLICIT Michael Freedman Tommy Berry 0 N/A   Snitzel / Tangerine Dream
8 2 EPHESIAN The Championships Contender Anthony Cummings Adam Hyeronimus 0 N/A   Fastnet Rock / Livealifeoflove
5 MARISHKA The Championships Contender Peter & Paul Snowden Blake Shinn 0 N/A Exceed And Excel / Bahia
Race 11 - 9:55AM 2YO OPEN TRIAL (735 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:44.50 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 POETIC CHARMER Peter & Paul Snowden Blake Shinn 0 N/A   Your Song / Hoss Amor
2 3 DARHAD Michael Freedman Kerrin McEvoy 0.3 0 N/A   All Too Hard / Kakakakatie
3 1 APPETIZING Patrick Webster Matthew McGillivray 1.1 0 N/A   Big Brown / Indulgent
4 2 BULL MARKET Peter & Paul Snowden Bobby El-Issa 0 N/A   Written Tycoon / Zals
5 9 VILLA CARLOTTA The Championships Contender James Cummings Rory Hutchings 0 N/A   Street Cry / Florentina
6 5 NICCI’S GOLD Gary Portelli Ms Jess Taylor 0 N/A   Nicconi / Gold Licence
7 8 TWIST Michael Freedman Tommy Berry 0 N/A   Delago Deluxe / Lapse
4 MEDAL KUN James Cummings 0 N/A Medaglia D'oro / Run for Roses
7 TEN CARAT Anthony Cummings Glyn Schofield 0 N/A Fastnet Rock / Diamond Earth
Race 12 - 10:05AM OPEN TRIAL (735 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:43.90 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 COSMIC CAMEO Gary Portelli Tye Angland 0 N/A   Northern Meteor / Jewelmer
2 5 LUNAR RISE James Cummings Koby Jennings 0.2 0 N/A   Starcraft / Spirited Dancer
3 4 DYNAMIC ROCK Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0.4 0 N/A   Fastnet Rock / Dynamic Love
4 6 NIETA John P Thompson Blake Shinn 0 N/A   Nicconi / Brookton Flash
5 10 PHOEBE’S LASS Gregory Hickman Andrew Adkins 0 N/A   Strada / Aubade
6 2 COSMIC POWERS Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0 N/A   Not a Single Doubt / Cosmo Arion
7 9 VASILIEV Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 0 N/A   Medaglia D'oro / Tennessee Midnight
8 3 DOUBT SHE’S A LADY Scott Singleton Yusuke Ichikawa 0 N/A   Not a Single Doubt / Lady Mulan
9 8 TACIT RHEMA John Sargent Ms Winona Costin 0 N/A   Oratorio / Georgia Oh
10 7 PRIVATE SECRETARY Gregory Hickman Brenton Avdulla 0 N/A   Husson / Secretaire
Race 13 - 10:15AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (735 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:43.40 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 LIPS ’N’ LASHES Michael Freedman Bobby El-Issa 0 N/A   Manhattan Rain / Beauty School
2 1 CALIFORNIA ARCHER Peter & Paul Snowden Nick Heywood 1 0 N/A   High Chaparral / Sarasota
3 5 MOCCASIN MISS Gary Portelli Jason Collett 1.4 0 N/A   Stratum / Moccasin Bend
4 7 RISING FORCE Peter Robl Adam Hyeronimus 0 N/A   Exceed And Excel / Mi Chiamano Mimi
5 8 SILVERWIN James Cummings Rory Hutchings 0 N/A   Exceed And Excel / Rathlin Island
6 3 FIERY TRAIL Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 0 N/A   Northern Meteor / Shared Reflections
7 9 VICTORY TAPESTRY John Sargent Ms Winona Costin 0 N/A   Dylan Thomas / Victory Tycoon
8 2 CHEROKEE (NZ) Michael Moroney Koby Jennings 0 N/A   Savabeel / Charmaine
6 PRINCESS VEGA John P Thompson Tye Angland 0 N/A Lope de Vega / All Black Miss
Race 14 - 10:25AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (735 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:43.20 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 STREET PURSUIT Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 0 N/A   Street Cry / Flying Success
2 7 SHADOW FIGHTER Michael Moroney Koby Jennings 0.8 0 N/A   I Am Invincible / Blue Showers
3 4 GIBRALTAR GIRL The Championships Contender Peter & Paul Snowden Blake Shinn 1 0 N/A   Manhattan Rain / Gibraltar Campion
4 5 PELORUS JACK Les Bridge Tim Clark 0 N/A   Rothesay / Singin 'n' Dancin
5 1 ASCOT BOUND John Sargent Ms Winona Costin 0 N/A   Domesday / Sunkita
6 2 DONIZETTI (NZ) Michael Freedman Taylor Marshall 0 N/A   Darci Brahma / Boito Belle
7 3 FANTASTIC MAN John P Thompson Brenton Avdulla 0 N/A   Redoute's Choice / Femina Fashion
8 6 PENULTIMATE STAR David Pfieffer Tommy Berry 0 N/A   Magic Albert / Epona Star
Race 15 - 10:35AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (735 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:43.50 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SLUMBER PARTY Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 0 N/A   Snitzel / Hokuspokus
2 5 MADE IN CHINA Michael Freedman Tye Angland 0.4 0 N/A   Red Arrow / Lassetoile
3 7 THE BLACK WIDOW Gai Waterhouse & Adrian Bott Johan Victoire 0.6 0 N/A   Sepoy / Miss Alabama
4 8 TOO FAST FOR LOVE Bjorn Baker Adam Hyeronimus 0 N/A   So You Think / Vecchia Roma
5 1 CHUCKLES Peter & Paul Snowden Nick Heywood 0 N/A   Myboycharlie / Ducey Du
6 4 LUCKY LEGEND Les Bridge Tim Clark 0 N/A   Medaglia D'oro / Mysterious Light
7 3 GOLDEN LEGACY James Cummings Rory Hutchings 0 N/A   Northern Meteor / Older Than Time
8 2 COLORADO MISS John Sargent Ms Winona Costin 0 N/A   Alamosa / Everswindell