Royal Randwick: Australian Turf Club Monday 19, September 2016

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Back to top
Rail Position: Timing - Electronic : Rail - +15m
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 7
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 20-Sep-16 3:05PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 83
The Championships ContenderEntered forThe Championships


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 1 - 9:30AM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.84 Last 600m: 0:35.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BOWERMAN Michael Freedman Tommy Berry 2 N/A   Snitzel / Sabanci
2 8 THY KINGDOM COME John P Thompson Tye Angland 0.8 4 N/A   Lope de Vega / Family Jewels
3 7 SULAYMANEE Peter & Paul Snowden Blake Shinn 0.9 6 N/A   Exceed And Excel / Dazzledar
4 5 NATHULA John O'Shea James McDonald 1.4 7 N/A   Sepoy / Nanda Kot
5 4 MEDAL KUN James Cummings Glyn Schofield 1.5 1 N/A   Medaglia D'oro / Run for Roses
6 3 LANGLEY Ron Quinton Tim Clark 3.3 8 N/A   Redoute's Choice / Panorama Ridge
7 2 KRISTENSEN Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 3.5 5 N/A   Sebring / Rock Success
8 6 ROAD TO BORDEAUX Patrick Webster Brenton Avdulla 12.3 3 N/A   Street Cry / Chateau Margaux
Race 2 - 9:45AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:50.98 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 JORDA John O'Shea James McDonald 4 N/A   Exceed And Excel / Montmelo
2 5 LUCKY LOUIE The Championships Contender Anthony Cummings Glyn Schofield 2 1 N/A   Pluck / La Bella Luisa
3 2 DIDN’T MENTION IT The Championships Contender Gerald Ryan Tommy Berry 2.2 3 N/A   More Than Ready / Hussousa
4 7 WE HAVE LIFT OFF Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 5.1 7 N/A   Exceed And Excel / Houston Benefactor
5 1 AALTO The Championships Contender John P Thompson Blake Shinn 8.6 5 N/A   Pierro / Miss Mooney Mooney
6 3 DOLLY ANN Bjorn Baker Jason Collett 8.9 6 N/A   All American / Flying Hope
7 6 VILLA CARLOTTA The Championships Contender James Cummings Tye Angland 11.4 2 N/A   Street Cry / Florentina
Race 3 - 10:00AM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.38 Last 600m: 0:34.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 MISTY LAD Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 3 N/A   Redoute's Choice / Anadan
2 4 INQUIRY John O'Shea James McDonald 0.8 2 N/A   Exceed And Excel / Screen
3 7 OPULENTUS Peter & Paul Snowden Blake Shinn 1.2 4 N/A   Choisir / Aurum Valley
4 8 SPENCER The Championships Contender Anthony Cummings Glyn Schofield 4 5 N/A   Pierro / Alice's Smart
5 1 CARIBBEAN John P Thompson Blake Spriggs 9 1 N/A   Speightstown / New Dice
6 3 HIGHLY INFLUENTIAL James Cummings Tye Angland 10.7 6 N/A   Sebring / Pay Off Now
5 MANDALONG NICKO Gary Nickson 0 N/A Great Hall / Queensgate
2 DARK HAZE Bjorn Baker Tommy Berry 0 N/A Smart Missile / Ditas
Race 4 - 10:15AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.01 Last 600m: 0:34.73 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 GREATER GOOD The Championships Contender John P Thompson Blake Shinn 4 N/A   Fastnet Rock / Necessary Evil
2 4 LAST ORDER James Cummings Glyn Schofield 1.3 1 N/A   Onemorenomore / Barking Orders
3 2 GRASSLANDS Michael Freedman Tommy Berry 2.6 2 N/A   Snitzel / Elusive Wonder
4 7 ZEGOTA Gerald Ryan Tim Clark 3.4 6 N/A   All Too Hard / Element of Danger
5 1 ARROSSIRE Tracey Bartley Andrew Adkins 5.1 5 N/A   Magic Albert / Elishir
6 6 SHUMOOKH The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott James McDonald 5.4 7 N/A   Dream Ahead / Shamekha
7 5 PRICING POWER Clarry Conners Brenton Avdulla 6.3 3 N/A   I Am Invincible / Grand Bird
Race 5 - 10:30AM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.20 Last 600m: 0:34.63 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 KHAN Peter & Paul Snowden Blake Shinn 3 N/A   Exceed And Excel / Mandawara
2 8 SHOWTIME Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0.2 2 N/A   Snitzel / Flidais
3 1 CHINA GALE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 1.5 6 N/A   Pierro / Rocha
4 2 DARHAD Michael Freedman Kerrin McEvoy 3 4 N/A   All Too Hard / Kakakakatie
5 7 PROPHET’S VOICE John Sharah Ms Kristina Rayner 5 8 N/A   Poet's Voice / Gold Beauty
6 3 EQUAL BALANCE Kurt Goldman James McDonald 9.2 7 N/A   Hinchinbrook / Equivalence
7 4 GLOSSY GANODERMA Bjorn Baker Jason Collett 9.3 5 N/A   Charge Forward / I'm Mary Too
8 6 MAHAL Jim & Greg Lee Koby Jennings 13.5 1 N/A   Encosta de Lago / Posta
Race 6 - 10:45AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.47 Last 600m: 0:34.41 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 TIKI BAR John O'Shea James McDonald 1 N/A   Sepoy / Key Bar Nights
2 1 KANGA’S EYE Anthony Cummings Glyn Schofield 0.5 4 N/A   Denman / Watchme
3 2 MYSTIC EMPIRE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 0.8 2 N/A   All Too Hard / Empress Wu
4 3 SWEET DEAL The Championships Contender John P Thompson Tye Angland 2.1 5 N/A   Casino Prince / Dorothy Evelyn
5 5 VENTURE CAPITAL Gerald Ryan Kerrin McEvoy 7.5 3 N/A   I Am Invincible / Danzanta
6 6 WHITSUNDAY Bjorn Baker Jason Collett 10.3 6 N/A   Hinchinbrook / Ultimate Rock
Race 7 - 11:00AM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:50.84 Last 600m: 0:50.84 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 PIRACY John O'Shea James McDonald 3 N/A   Exceed And Excel / Plagiarize
2 7 THE MISSION The Championships Contender Paul Perry Tim Clark 0.4 1 N/A   Choisir / My Amelia
3 3 KING RANCH Peter & Paul Snowden Blake Shinn 5.7 4 N/A   Snitzel / Miss Iguacu
4 2 GOODFELLA Bjorn Baker Jason Collett 6.4 2 N/A   Snitzel / Movie
5 4 MALLORCA Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 11.3 7 N/A   Snitzel / Seaside Home
6 1 APPETIZING Patrick Webster Brenton Avdulla 13 6 N/A   Big Brown / Indulgent
7 8 YZERMAN Michael Freedman Kerrin McEvoy 16.4 5 N/A   Uncle Mo / Skybo
8 6 RAAYED James Cummings Tye Angland 16.7 8 N/A   Mulaazem / Ensejaam
Race 8 - 11:15AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.24 Last 600m: 0:34.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CHAIN OF FOOLS Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 2 N/A   More Than Ready / Burgeis
2 4 MELIBOEA The Championships Contender John P Thompson Tye Angland 7.3 1 N/A   Sebring / Cataclopse
3 2 ICELAND Gai Waterhouse & Adrian Bott James McDonald 11.6 3 N/A   Time Thief / Santa's Choice
4 6 SPANISH STEPS John P Thompson Glyn Schofield 15.2 4 N/A   Lope de Vega / Moonline Dancer
5 3 LANDSDOWNE LASS (NZ) John Sargent Ms Winona Costin 17.4 5 N/A   Super Easy / Top Star
5 PENDELOQUE Gerald Ryan 0 N/A Snitzel / White Diamonds
Race 9 - 11:30AM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.58 Last 600m: 0:34.95 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 CONSERVATION Gai Waterhouse & Adrian Bott James McDonald 4 N/A   Choisir / Forest Beauty
2 8 RED ZEPHYR Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 1 1 N/A   Snitzel / Red Typhoon
3 6 MONEY TRAVELS Bjorn Baker Jason Collett 5.3 3 N/A   Snippetson / Final Star
4 7 PIERATA Gregory Hickman Tommy Berry 6.8 5 N/A   Pierro / November Flight
5 5 GOLIATH Anthony Cummings Hugh Bowman 11 2 N/A   More Than Ready / African Queen
6 4 DESTINY’S CHOICE John P Thompson Tye Angland 13.7 6 N/A   Sepoy / Gai's Choice
1 ABLE FUN John Sargent Glyn Schofield 0 N/A Snitzel / Very Cherry
2 AMERICANA MAGIC Grant Allard 0 N/A All American / Jaes Jeune
Race 10 - 11:45AM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.21 Last 600m: 0:34.57 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 INVADER The Championships Contender Peter & Paul Snowden Blake Shinn 4 N/A   Snitzel / Flame of Sydney
2 2 CHAUFFEUR The Championships Contender Gerald Ryan James McDonald 0.1 3 N/A   Snitzel / Mirror Mirror
3 6 NOVIERO Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 2.6 1 N/A   Pierro / Bridal Veil
4 7 PIRATE GAME Kurt Goldman Tye Angland 5.3 5 N/A   Arena / Friendly Seas
5 5 LIGHTZ Jim & Greg Lee Koby Jennings 8.9 2 N/A   Sepoy / Polar Success
6 8 SPURRED ON Tracey Bartley Tim Clark 11.1 7 N/A   Congrats / Double One
7 1 ALL TOO SWEET John Sargent Glyn Schofield 16.1 6 N/A   All Too Hard / Rightly So
3 END OF THE ROAD Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 0 N/A Not a Single Doubt / Strawberry Girl
Race 11 - 12:00PM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:50.52 Last 600m: 0:34.21 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CONDOR HEROES Gerald Ryan Tim Clark 1 N/A   Not a Single Doubt / Gosetgo
2 4 PICKELHAUBE John O'Shea James McDonald 9.3 3 N/A   Helmet / More Haste
3 8 ZEPPELIN Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 10.6 2 N/A   Fastnet Rock / Media
4 6 THE MAN John P Thompson Tye Angland 12.5 6 N/A   I Am Invincible / Consulting
5 2 GOLDEN SPEAR James Cummings Glyn Schofield 13.2 4 N/A   Smart Missile / Gold Water
6 5 SEVENEEZ Peter Robl Blake Shinn 14 8 N/A   Exceed And Excel / How Discreet
7 7 ZATAR Peter & Paul Snowden Brenton Avdulla 14.8 5 N/A   More Than Ready / Absolute Joy
8 3 MANDALONG PINS Gary Nickson Adrian Layt 16.2 7 N/A   Snippetson / Mandalong Ranche
Race 12 - 12:15PM 2YO C&G OPEN TRIAL (850 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts,

Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:51.50 Last 600m: 0:35.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ASTORIA The Championships Contender John O'Shea James McDonald 2 N/A   Medaglia D'oro / Segue
2 3 FALCONIC Gary Portelli Koby Jennings 0.2 7 N/A   Nicconi / Queen of the Falls
3 5 LET IT ROLL Nick Olive Tommy Berry 1.5 5 N/A   Not a Single Doubt / Princess Layla
4 2 CUBA John P Thompson Tye Angland 3.7 4 N/A   All Too Hard / Tabasco Kitten
5 4 JUNGLIZED Gerald Ryan Kerrin McEvoy 8.9 6 N/A   Snitzel / Maid for Me
6 7 SWEERS ISLAND Gai Waterhouse & Adrian Bott Glyn Schofield 10.9 1 N/A   Sepoy / Morning Cloud
7 6 SPLITLOCK Bjorn Baker Jason Collett 11.6 3 N/A   Bernardini / Miss Barwang