Warwick Farm: Australian Turf Club Friday 02, December 2016

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Back to top
Rail Position: Timing - Electronic : Rail - Normal
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Mon 05-Dec-16 3:20PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 93
The Championships ContenderEntered forThe Championships


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 1 - 8:30AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old and Upwards, Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:14.90 Last 600m: 0:35.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 CENTRE PIVOT Peter Robl Blake Shinn 0 N/A   More Than Ready / Waterwise
2 7 RED VIKING Paul Cave Blake Spriggs 1.8 0 N/A   Viking Ruler / Mystical Wood
3 2 CARLUCA Jarrod Austin Mitchell Bell 2.3 0 N/A   Volitant / Winning Odds
4 5 LUNAR RISE James Cummings Glyn Schofield 2.6 0 N/A   Starcraft / Spirited Dancer
5 6 ONE TOUCH Clarry Conners Joshua Parr 3.2 0 N/A   Olympus / First Touch
6 4 HURSLEY (NZ) Chris Waller Leigh Roche 5.9 0 N/A   Makfi / Illuminates
1 BROOM BROOM Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 0 N/A Murtajill / Miss Hathaway
Race 2 - 8:42AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old and Upwards, Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:12.90 Last 600m: 0:36.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BIG ARTY Adam Wadick Matthew McGillivray 0 N/A   Excellent Art / Malagra Miss
2 2 NEXT LEVEL Gary Portelli Mitchell Bell 6 0 N/A   More Than Ready / St. Kate
3 5 VON BRAUN John Steinmetz Paul King 6.5 0 N/A   Starcraft / Science
4 3 SEGENHOE (NZ) Richard Collett Ms Deanne Panya 6.8 0 N/A   Ekraar / Drumline
5 4 STYLISH LAD Clarry Conners Joshua Parr 13.6 0 N/A   Olympus / Unique Style
6 6 ZATOPAZ (NZ) Bjorn Baker Rory Hutchings 16.9 0 N/A   Zabeel / Prized Gem
Race 3 - 8:54AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1200 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:14.80 Last 600m: 0:36.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 CRYSTAL BEAR Bjorn Baker Rory Hutchings 0 N/A   Keeper / Crystal Baby
2 5 DENZIL David Pfieffer Brenton Avdulla 1.3 0 N/A   Denman / Many Facets
3 9 VEUX WINKLE (NZ) Matthew Smith Blake Spriggs 2.1 0 N/A   Rip Van Winkle / Comme Tu Veux
4 2 BANDJIN LASS David Pfieffer Mitchell Bell 4.4 0 N/A   Hinchinbrook / Zago
5 8 MCGILLIVRAY Steve Englebrecht Ms Deanne Panya 5.4 0 N/A   Big Brown / Tartan Tights
6 1 BACHELOR DEGREE (NZ) David Pfieffer Bobby El-Issa 5.6 0 N/A   Bachelor Duke / O'marnie
7 7 FAMILY VALUES Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 8.4 0 N/A   Onemorenomore / Subtle Cove
8 6 DIAMOND AFIRE Jason Attard Christian Reith 9.9 0 N/A   Canny Lad / Lucky Jewel
9 3 CELTIC LOVE Marc Conners Joshua Parr 22.8 0 N/A   Dylan Thomas / Racing Romance
Race 4 - 9:06AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.30 Last 600m: 0:34.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ALL TOO HUIYING The Championships Contender Gary Moore Tim Clark 0 N/A   All Too Hard / Madame Flurry
2 5 END OF THE ROAD Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 0.8 0 N/A   Not a Single Doubt / Strawberry Girl
3 8 ONE FOR BEDE Paul Murray Paul King 1 0 N/A   Hinchinbrook / Bellbird Hill
4 3 CAPE WICKHAM David Pfieffer Brenton Avdulla 2.6 0 N/A   Fastnet Rock / Allez France
5 6 HIGHTON Gregory Hickman Andrew Adkins 5.7 0 N/A   High Chaparral / Girls Go Racing
6 10 UNRULEY (NZ) Chris Waller Leigh Roche 6.2 0 N/A   Zoffany / Sandownboulevard
7 9 ULTRAMAN Mark Newnham Blake Shinn 11.7 0 N/A   Medaglia D'oro / Darby's Bid
2 CALLMETROUBLE Bruce Johnson 0 N/A Dubleo / Lady Lovenot
7 HONG QIGONG Michael, Wayne & John Hawkes Christian Reith 0 N/A Pierro / Scattered
4 CHAUFFEUR The Championships Contender Gerald Ryan Kerrin McEvoy 0 N/A Snitzel / Mirror Mirror
Race 5 - 9:18AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.90 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 DEBONAIRLY The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 0 N/A   Snitzel / Crystal Choir
2 8 TE AMO Peter Robl Blake Shinn 0.1 0 N/A   Not a Single Doubt / Je T'aime
3 5 LEGAL GIRL The Championships Contender Clarry Conners Brenton Avdulla 1.9 0 N/A   Star Witness / La Fantastique
4 4 LADY ZHAO JUN Michael, Wayne & John Hawkes Christian Reith 0 N/A   Fastnet Rock / Dower
5 7 PINOT Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 0 N/A   Pierro / Dizelle
6 1 BLONDE INTUITION The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Redoute's Choice / Hanky Panky
7 3 KOSCIUSZKO EXPRESS Lee Curtis Rory Hutchings 0 N/A   Snitzel / Driven Snow
8 6 LUCY’S LEGACY Gary Nickson Douglas Llambias 0 N/A   Foxwedge / Geniemac
Race 6 - 9:30AM OPEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.10 Last 600m: 0:34.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 I AM ZELADY Joseph Pride Tim Clark 0 N/A   I Am Invincible / Zelady
2 8 RAPID AS (NZ) Amanda Turner & Mauro Poletti Peter Wells 0.4 0 N/A   Tobique / Rapid Rielle
3 7 MAGNAJOY Jarrod Austin Lester Grace 0.5 0 N/A   Magnus / Ready for Joy
4 1 DECISION TIME Clarry Conners Blake Shinn 0.9 0 N/A   Foreplay / Daunting Thought
5 4 HIMALAYA DREAM (FR) Michael, Wayne & John Hawkes Christian Reith 2 0 N/A   Stormy River / Orange Blossom
6 3 HER HIGHNESS John Steinmetz Ms Deanne Panya 2.2 0 N/A   High Chaparral / Diamond Darling
7 6 KELVINSIDE Jarrod Austin Mitchell Bell 2.8 0 N/A   Lonhro / Sunday Adieu
8 10 TENNESSEE HUSSY Marc Conners Joshua Parr 3.3 0 N/A   Husson / Tennessee Red
9 2 ELLE LOU The Championships Contender Chris Waller Glyn Schofield 4.1 0 N/A   Snitzel / Snipify
10 9 TARGET IN SIGHT The Championships Contender Joseph Pride Brenton Avdulla 4.2 0 N/A   Nadeem / Xaaranthe
Race 7 - 9:42AM OPEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:47.20 Last 600m: 0:33.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ALL IN RHYTHM Amanda Turner & Mauro Poletti Peter Wells 0 N/A   More Than Ready / Imananabaa
2 8 SUPER TOO Marc Conners Tim Clark 0.1 0 N/A   Hinchinbrook / Tails Wins
3 3 HIT THE MARK Jarrod Austin Blake Spriggs 3.4 0 N/A   Choisir / Search the Stars
4 4 MAGICAZ Con Karakatsanis Matthew McGillivray 3.9 0 N/A   Magic Albert / Sexyaz
5 2 ELEIVUE Bjorn Baker Joshua Parr 4.7 0 N/A   Street Sense / Cellar Edition
6 9 VICEMAN Joseph Pride Brenton Avdulla 5.1 0 N/A   Denman / Vicereine
7 5 PERFECT RHYME The Championships Contender Ron Leemon Kerrin McEvoy 5.2 0 N/A   Poet's Voice / Dagmar
8 6 QUEEN OF WANDS Clarry Conners Blake Shinn 6.6 0 N/A   Not a Single Doubt / She's Warrego
9 7 REIDY Gabrielle Englebrecht Ms Kathy O'Hara 7.5 0 N/A   Beneteau / Orphelia
Race 8 - 9:54AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.80 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 SASKIA ROSE (NZ) Clarry Conners Christian Reith 0 N/A   Swiss Ace / Saskia
2 6 LAUNCHING David Pfieffer Tim Clark 1.8 0 N/A   Smart Missile / Zarifa
3 8 PURE POISON Joseph Pride Blake Shinn 1.9 0 N/A   Street Sense / My Conclusion
4 1 AUNTIE SHIRL Bjorn Baker Rory Hutchings 2 0 N/A   Charge Forward / Zafaaf
5 5 LADDER John O'Shea Brenton Avdulla 2.1 0 N/A   Commands / High Step
6 2 CASSADEE The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 3.4 0 N/A   Redoute's Choice / Avarice
7 10 ZEPHERINE John O'Shea James Doyle 3.6 0 N/A   Lonhro / Zubbaya
8 7 LIFFY Chris Waller Charles Bishop 3.8 0 N/A   Smart Missile / Thirst
4 DAYDREAM EXPLORER Paul Cave 0 N/A Henrythenavigator / Daydream Express
3 CIRCUS DANCER Matthew Smith Blake Spriggs 0 N/A Walking or Dancing / Circus Rock
Race 9 - 10:06AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.80 Last 600m: 0:34.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 NINES ENOUGH Gabrielle Englebrecht Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Tickets / Rosiesingstheblues
2 10 VANDERLUNE Chris Waller Leigh Roche 2.5 0 N/A   Written Tycoon / Moonlight Shadow
3 4 LEASE OF LIFE Matthew Smith Tim Clark 3.3 0 N/A   Choisir / Academy Winner
4 2 LA PINTANA (NZ) Joseph Pride Brenton Avdulla 3.4 0 N/A   Bel Esprit / Aterballetto
5 1 CANBERRA Chris Waller Rory Hutchings 4 0 N/A   Sepoy / Hidden Wonder
6 3 LADY CHICAGO Scott Aspery Joshua Parr 4.1 0 N/A   Sebring / Chicago Seven
7 5 LIBERAL LADY Clarry Conners Ms Deanne Panya 5.5 0 N/A   Olympus / First Touch
8 9 SRETAN John O'Shea James Doyle 6.3 0 N/A   Bernardini / Pure Joy
9 7 POWER TO BURN Marc Conners Mitchell Bell 11.1 0 N/A   Power of Destiny / Overall
8 SO HARD TO CATCH Mark Newnham Blake Shinn 0 N/A Hard Spun / Jims Bird
Race 10 - 10:18AM 3YO C&G MAIDEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.50 Last 600m: 0:33.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 AMMATE (NZ) Gary Nickson Joshua Parr 0 N/A   Beneteau / Retract
2 9 OMIYA Mark Newnham Kerrin McEvoy 3 0 N/A   Foxwedge / Georgette Silk
3 2 ANAKYN DARAXES Jason Attard Bobby El-Issa 3.1 0 N/A   Hard Spun / Riviera Ripple
4 8 MONASTERIO (NZ) Chris Waller Rory Hutchings 3.9 0 N/A   Savabeel / Pingus
5 6 HARD MERCHANDISE David Pfieffer Mitchell Bell 5.1 0 N/A   Hinchinbrook / Solchow
6 3 CHAVO Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 5.4 0 N/A   Lope de Vega / Different Approach
7 7 ISERLOHN (NZ) Gregory Hickman Tim Clark 7.3 0 N/A   Savabeel / Boundless
8 5 GRIMOIRE Jason Coyle Matthew McGillivray 8.4 0 N/A   Magic Albert / Only Words
4 CREATIVE VISION Michael, Wayne & John Hawkes Christian Reith 0 N/A More Than Ready / La Silva
Race 11 - 10:30AM 3YO C&G MAIDEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.50 Last 600m: 0:34.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 DORTMUND The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Snitzel / Single Rose
2 4 HORSEY MCHORSEFACE (NZ) Bjorn Baker Joshua Parr 2 0 N/A   Nadeem / Irish Magic
3 6 SALSONIC Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 3 0 N/A   Hinchinbrook / Salsify
4 8 WEEKEND AFFAIR Jason Coyle Matthew McGillivray 3.3 0 N/A   Trusting / Weekend in Paris
5 3 DYNAMIC BID Steve Englebrecht Ms Deanne Panya 4.9 0 N/A   Choisir / Surprise Bid
6 7 VANELL (NZ) Chris Waller Leigh Roche 7.2 0 N/A   Rip Van Winkle / Elusive Elle
7 5 KRUG David Pfieffer Bobby El-Issa 9.4 0 N/A   Power of Destiny / Sinequanon
8 1 BOLD TEMPTATION Gary Portelli Mitchell Bell 10.5 0 N/A   Encosta de Lago / Lustre Lady
Race 12 - 10:42AM 4YO+ MAIDEN TRIAL (807 METRES)
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m
Video Replay:

Four-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.20 Last 600m: 0:34.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 TSWALU David Pfieffer Tim Clark 0 N/A   Northern Meteor / Penthesilea
2 2 BURNBABYBURN Matthew Smith Christian Reith 2.8 0 N/A   Artie Schiller / Camargo Cat
3 1 ALL ABOUT MAGIC Gregory Hickman Andrew Adkins 4.3 0 N/A   Magic Albert / Allaboutus
4 3 DARK SECRET (NZ) Richard Collett Rory Hutchings 4.4 0 N/A   Sakhee's Secret / Sister City
5 6 SLOVAKIAN Marc Conners Mitchell Bell 5.2 0 N/A   Encosta de Lago / Zuzela
4 ELUSIVE FILLY Jason Attard 0 N/A Wanted / Commands Nothin
5 FRONTIERSMAN Matthew Smith Joshua Parr 0 N/A Musket / Miss Madelaine